Giresun Toptan Bakliyat

Giresun Toptan Bakliyat

Lif yönünden zengin olması nedeniyle kuru baklagiller özellikle bağırsak sorunu yaşayan kişilerin tüketmesi gereken besin grubunu oluşturur. Çeperlerindeki selülozun varlığından ötürü sindirim sisteminde rahatlatıcı ve hazmı kolaylaştırıcı rolleri bulunmaktadır. Kabızlık gibi sorunlarda iyi bir söktürücü olan baklagiller vücudu rahatlatır ve dinlendirir. Yavaş sindirilmelerinden ötürü uzun süre tokluk hissinin duyulmasını sağlayan bu besin maddeleri, kandaki kötü kolesterolü düşürücü role de sahiptir. Bu sebeple kalp ve damar sorunu olan hastaların güvenle tüketebileceği besinler grubuna dahildir. Kan şekerinin ani yükselmesini engelleyen kuru baklagiller özel durum olan şeker hastalığı türü problemlerde diyet programlarında öncelikle uygulanan besinlerdendir. Doyurucu özellikleri üstün olan nohut, kuru fasulye mercimek gibi bakliyatlar kompleks karbonhidrat, lif, protein ve az miktarda yağ içerirler. Bu nedenle kilo sorunu olan bireylerde özellikle de obezite ile savaşta ilk sırada tercih edilen besinleridir. İnsan sağlığı açısından fazlaca yararı bulunan kuru baklagillerin hafta da en az bir kere düzenli olarak tüketilmesi fizyolojik dengelerin düzene girmesinde etkilidir. Canlılığın süregelmesi için enerji ihtiyacımızı gıdalar vasıtasıyla karşılamak zorundayız. Ancak vücutta meydana gelen fizyoloji olayların biyokimyasal tepkimeler aracılığı ile gerçekleştiği unutulmamalıdır. Bu sebeple de vücut bazı mineral ve elementleri dışarıdan almak zorundadır. Fakat bizler beslenme alışkanlığımızda yemeğin besin değerlerinden çok damakta bırakmış olduğu lezzete göre seçimler yapıyoruz. Baklagiller içerdikleri zengin bitkisel protein kaynağı olmanın yanında folik asit, bakır, demir ve manganez gibi elementler yönünden de zengin gıdalardır. Bu elementlerin yeteri kadar alınması örneğin folik asit sinir sisteminin gelişiminde önemli rol oynar. Yine demir kan hücrelerindeki hemoglobinin yapısına dâhil olarak vücudun oksijen yönünden sağlıklı beslenmesini sağlar. Cinsiyete göre bir ayrım yapılacak olursa özellikle kadınların hamilelik, aylık mensturasyonda kaybettikleri ihtiyacı karşılayabilmeleri açısından tüketmeleri gereken besinler arasındadırlar. Trakya bakliyat Türkiye genelinde kuru bakliyat satışı yapan bir firma olup, merkezi Edirne Uzunköprü’de faal olarak çalışmaktadır. Giresun bölgesinde doğabilecek kuru bakliyat ihtiyaçları için hızlı ve kaliteli bir şekilde bakliyat satışı yapmaktadır. Profesyonel olarak çalışan firmamız ilden gelecek talepler ihtimaliyle Giresun toptan bakliyat aracılığıyla satışlarını gerçekleştirmektedir.

Baklagillerin tarladan toplanarak sofralarınıza gelene kadar geçtiği tüm süreçler bakliyatların besin değerlerini korumaları için belirli önlemler almayı gerektirmektedir. Örneğin depolama sırasında kullanılan zirai ilaçlar sağlık açısından tehlike oluştururken, böceklenme, filizlenme, çatlak, kırık gibi durumların görülmesi bakliyatın besin değerlerinin azalmasına neden olmaktadır. Firmamız sağlıklı kuru bakliyat tüketimi için aktif olarak sektörde hizmet vermeye devam etmektedir. Giresun toptan bakliyat ile Türkiye’de yetişen en değerli bakliyat türlerini toptan ve parkende olarak satın alabilirsiniz. Kuru baklagillerin besin değerleri yönünden korunması sadece alım satım süreci içerisinde söz konusu değildir. Pişirilmeden önce de tüketicinin pişirmede uyması gereken kurallar vardır. Bunlardan ilki pişirmeden sekiz on iki saat önce bakliyatı suya yatırmak ve ardından bu suyu dökerek bakliyatın durulamaktır. Böylece gaz yapıcı faktörler uzaklaştırılmış olur.

Bakliyatlar yemek çeşitlerinde kimi salatanın içerisine kimi de normal sulu yemeklerin içerisine Giresun toptan bakliyatla katılırlar. Genel olarak bakliyat türleri için kuru fasulye, nohut, mercimek, bakla, soya fasulyesi gibi türler akla gelebilir. Peki, bu bakliyat türlerinin her birinin sağladığı faydalar ne? Kuru fasulye kemiklerin ve sinir sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken, mercimek ve nohutsa enerji verici, bağışıklık sistemimizi güçlendirici, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu, sindirim ve boşaltım sistemine yardımcı rollere sahiptir.