Erzincan Toptan Bakliyat

Erzincan Toptan Bakliyat

Erzincan Doğu Anadolu bölgemizde bulunan bir ilimiz olup, yüksek dağlarla ve platolarla kaplı ilimizdir. Erzincan doğu Anadolu ile İç Anadolu geçiş bölgesinde bulunduğundan ötürü sert kara ikliminin görüldüğü bir il olup, ekilip dikilebilen alanları açısından verimli toprakları bulunmaktadır. İklimsel özellikleri ve toprağının verdiği cömertlikle her çeşit meyve, sebze ve tahılın yetiştirdiği bir ildir.  Belli başlı tarım ürünleri buğday, arpa, çavdar, fasulye, fiğ, patates, domates, lahana ve havuç gibi bitkilerdir. İlin sahip olduğu kültürel özellikler ise oldukça zengindir. Sofraları süsleyen yöresel lezzetleri, ananevi olarak kutladıkları şenlikleri açısından oldukça renkli illerimizden birisidir. Mesela içinde bulunduğumuz aşure ayı içerisinde belki de Türkiye’deki en mükemmel aşurelere denk gelirsiniz. Peki, Aşurenin lezzetine katılan nohut, kuru fasulye, buğday gibi kuru baklagiller nasıl temin edilmekte? Erzincan toptan bakliyat il genelinin toptan ve parkende kuru bakliyat ihtiyaçlarını karşılamak üzere profesyonel hizmetler sunmaktadır.  

Aşurenin lezzetine katılarak damakta mükemmel bir tat bırakan nohut ve kuru fasulye gibi gıdalara neden baklagil diyoruz? Odunsu ve otsu bitkilerin tohumlarının olgunlaşması sonucunda toplanan balagillere bakliyat denildiği için… Çeşitleri açısındansa oldukça geniş içeriğe sahiptirler… Besin değerleri açısından liderlik vasfına sahip olan bu gıda ürünlerinin değerinin farkına ise son yıllarda varılmıştır.  Kuru bakliyatların yüksek çeper ve bitkisel protein içeriği, B vitamini ve mineraller açısından zengin oluşu artı gördüğü değere değer atmaya başlamıştır. Sağlık açısından vazgeçilmez gıdalar olmaları yüksek oranda içerdikleri liften ve çok az miktarda içerdikleri yağdan ötürüdür. Kuru bakliyatların türlerinden söz etmek gerekirse de yeşil mercimek, kırmızı mercimek, nohut, kuru fasulye gibi gıdalardır. Yeşil mercimek B vitamini ve demir yönünden zengin olmakla beraber, kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından zengindir. %24 oranında bitkisel protein içeren yeşil mercimek vücudun ve zihnin güçlenmesini sağlamaktadır. Kuru fasulye ise albümin, karbonhidrat, kalsiyum,  magnezyum, demir, bakır, manganez ve fosfat açısından zengin bir gıda türü ise bitkisel protein deposu denilebilecek düzeyde zengin içeriğe sahiptir. Öte yandan nohut ise bol fosfat, az miktarda yağ, bol karbonhidrat ve lif bulundururken, B vitamini, demir, kalsiyum, fosfat gibi mineraller açısından da zengindir. %20 oranında proteine sahip olan nohut, zihinsel yorgunluğa iyi gelmektedir. İşte Erzincan’da aşurenin mükemmel olmasını sağlayan gıdalar bunlar. Trakya bakliyatçılık Türkiye’de yetişen kalitesi yönünden birinci sınıf kuru bakliyat türlerinin toptan ve parkende satışını yapmakta olup, müşteri memnuniyetini kazanmak için titiz ve dikkatli bir şekilde çalışmaktadır. İster bir kiloluk kuru bakliyat türü isterse toptan kilo satışı yaparak istenilen gramajlarda kuru bakliyat türü sofralara firmamız tarafından ulaştırılmaktadır. Erzincan toptan bakliyat firması olarak yörenin yöresel lezzetlerine katkıda bulunmak bizi mutlu etmekte…

Peki, biz kimiz? Trakya bakliyat, Uzunköprü’de 2004 yılında faaliyetine başlamış bir AGT tarım ve hayvancılık firmasıdır. Hizmet alanında beslenme ve doğrudan insan bulunduğundan ötürü ilkeleri konusunda disiplinli çalışan bir firmadır. Sağlığa zarar verecek her türlü ortam, gıda, paket gibi materyallerin seçimine özen gösteren bir firmadır. Kuru bakliyatların depolanmasında profesyonellikle çalışarak gerekli besin önlemlerini almayı bilen firmamız, kalite değerlendirmelerinden sonra ürünlerini satışa koymaktadır. Türkiye’nin dört bir tarafına toptan kuru bakliyat satışı yapan firmamız parkende satışlar da yapmaktadır. Erzincan toptan bakliyattan yapmış olduğu satışlar en fazla üç iş günü içerisinde tüketiciye ulaştırılmakta olup, bu konudaki istisnai durum özel üretim ürünlerinde olmaktadır.