Çankırı Toptan Bakliyat

Çankırı Toptan Bakliyat

Trakya Bakliyat Ve Çeşitleri
Baklagil üretimi ve tüm ürünlerin taze ve güvenilir sunum için Çankırı toptan bakliyat hizmetinizdedir. Ürün çeşitliliği, baharatlar, zengin tahıl bakliyat ürünleri, doğal ürünler ile tek adres olarak hizmet sunmaktadır. Taze tüketilen bakliyatlar sebze, kurutularak kuru bakliyatları oluşturur. Bir yılı geçen bakliyat ürünleri tazeliğini yitirir ve bayatlar. Bakliyat ürünlerinizi bir yıl bekletmeden tüketmelisiniz. Yerel üretim olarak baklagiller, 10 çeşit civarında üretilmektedir.

Trakya Bakliyat Çeşitleri

Bakla: Kazık köklü olarak bilinen bir bakliyat türüdür. Yemeklik pişirilen sakız baklası, bayrampaşa baklası ve sultan baklası olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kurutulmuş olarak ta tüketilir ve rahatlıkla saklanır. Fava ve bakla ezmesi bu yemeklerden ikisidir.

Barbunya: İlk baharın gelmesi ile yaza kadar yetişen bir bakliyattır. Fasulyeye benzer fakat dış kabuğu yenmez. İç çekirdekleri mor renklidir. Pilaki olarak meze ve çeşitlerinde çok kullanılır.

Bezelye: Sebze yemeklerinin önemli bir öğesidir. Konserve olarak çok fazla tüketilir. Ana yemek, salata ve böreklerde kullanılmaktadır. Börülce: Baklagillerin kuru hali ile kullanılan bir bitkisidir. Kış yemeklerinde çok tercih edilen, kalori değeri yönünden kuvvetli olması nedeni ile kışın ihtiyaç olan enerji kaynağını barındırır. Piyaz, yoğurtlu boranis, etli yemeklerde kullanılmaktadır.

Fasulye: Aşye kadın, çalı, boncuk gibi taze bitki çeşitleri bulunur. Yeşil gövde ve yeşil çekirdekleri kurutulabilmektedir. Türk mutfağının önemli yemeklerini oluşturur. Etli, kıymalı, pastırmalı kuru fasulye yemekleri yapılmaktadır.

Nohut: Konserve veya kuru olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Ayrıca leblebi için ana maddedir. Kuru nohutların pişirilmeden evvel 12 ile 24 saat suda bekletilmesi gerekmektedir. Gaz yapıcı özelliğe sahip nohutun, etkisi suda bekletme ile önlenmiş olacaktır. Nohuttan meze, ana yemek, pilav içinde çok fazla kullanılan çeşitleri mevcuttur.

Mercimek: Disk şeklinde taneleri olan bir sebzedir. Kırmızı ve yeşil renkli iki çeşit olarak tüketilmektedir. Etli yemek, çorba, meze, pilav, hamur işlerinde, köfte gibi birçok yerde kullanılmaktadır.

Çankırı toptan bakliyat çeşitlerinde baharatların, tahılların ve doğal ürünler ile beslenmek için doğru adrestesiniz. Bakliyat ve baharatların faydaları, doğal ürünler ile desteklenen sağlıklı bir yaşam için günlük öğünlerde, belirli ölçülerde tüketmeniz gerekmektedir.

Bakliyatların Faydalarını Arttıran Tüketim Yöntemleri

Kuru baklagiller bitkisel protein kaynağımızdır. 100 gramında 25 gram civarında protein barındırır. 5 gram posa içinde 2 gramdan az yağ bulur ve doğu tüketim için günlük 20-35 gram posa tüketimi gerekmektedir. Bakliyat içeriğinde çözülebilen lif desteği bulunmaktadır. Bu sayede kan lipit seviyesi düşeceğinden, diyabet , kan şekeri gibi hastalıklarda dengeleyici ve koruyucu etki gösterir. Düzenli tüketilmesi koşulu ile kan kolesterolü, trigliserit seviyelerini düşürerek, HDL kolesterolü yükseltir. Yapılan testler ölçüsünde haftada 4 kere bakliyat tüketimi, belirgin rahatsızlıkların önüne geçtiğini ve koruyucu etki sağladığını belirtmiştir. Kalp ve damar sağlığı için bakliyatları rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yumuşak ve yassı kurutulmuş bakliyatların, baharatların ve doğal ürünlerin, taze ve sağlıklı bir şekilde size ulaşmasını sağlayan, Çankırı toptan bakliyat hizmetinizdedir. Kuru bakliyatların bir yıl içinde tüketilmesi önerilmektedir. Küflenmemesi için sakladığınız ortamın karanlık, hava akımı olan, serin yerler olmasına dikkat ediniz. Yeni satın aldığınız bakliyatın eski bakliyattan ayrı saklanması önemli bir konudur. Farklı pişirme ve tazeliği açısında biri diğerinden daha farklı olacak ve yemeğin kalitesi ve vitaminin oldukça etkileyecektir. Doğru pişirme yöntemi olarak; geleneksel bir yol olan su dolu kabın içine konulan kuru bakliyatlar akşamdan sabaha kadar bekleyip, şişmesi beklenir. Burada asıl amaç pişirmeye hazır hale getirmektir. Nohutlar için de gazı almak amacı ile 12- 24 saat suda bekletmek önemlidir. Çabuk pişirme yöntemi ise kaynar su içine 1-3 saat kuru bakliyatları bekletmektir. Islatmaya istisna olan mercimek, diğerlerine göre daha kolay pişen bir bakliyat çeşididir.