Bolu Toptan Bakliyat

Bolu Toptan Bakliyat

Trakya Bakliyat, Baharat Ve Doğal Ürünleri, Faydaları
Eski çağlardan, mutfağımızın tatları baharat ve bakliyatlar, günümüzde çok sık kullanılan değerli besin maddeleridir. Baharatlar yiyeceklerin tadını zenginleştirirken, faydaları ile de vücudumuzun sağlık dengesinde de etken ürünleri oluşturuyor. Bakliyatlar ise protein ve karbonhidrat yönünden zenginliği ile et ve türevi besinlerden sonra zengin içeriği ile tercih edilen özel gıdalardır. Bolu toptan bakliyat gıda ve ürünleri ile bin bir çeşit takviye, baharat ve bakliyatta özenli ve taptaze ürünlerini sizlerle buluşturuyor. Çeşit ve zengin baharat ve bakliyatların birbirinden farklı özelliği ve faydaları bulunmaktadır.

Baharatların Bilinen Önemli Faydaları

- Baharatlarda kalori yok ve kilo kontrolü için önemli çözümler sunmaktadır.

- Baharatların hızlı yağ yakıcı özelliği vardır ve metabolizmayı önemli ölçüde hızlandırır.

- İştahlı kişiler için iştah kesme özelliği ile kilo vermek kolaylaşır.

- Tatlı isteğini gideren özelliğe sahiptirler.

- Kalın bağırsakta çalışmayı hızlandıran ve kolaylaştıran özelliği bulunmaktadır.

- Kanda bulunan yağları azaltır.

- Sindirim sorunlarında çözüm oluşturur, sindirim sistemini önemli ölçüde düzenler.

- Yenilmesi zor yiyeceklerin tat ve kokularını değiştirerek, kolay ve zevkli tüketimini sağlar.

- Baharatların çeşitliliği ve her birinin farklı bir görevi ve özelliği bulunmaktadır

Bin bir çeşit baharat ve bakliyatın tek adresi olarak Bolu toptan bakliyat, üstün hizmet anlayışı ile taze ve güvenli doğal ürünlerini sizlere ulaştırmaktadır.

Kırmızı Biber; içeriğinde bulunan kapsaisin sayesinde metabolizmayı hızlandıran bir baharat olarak bilinir. Bağırsak ve boşaltım sisteminde de etkin bir görev üstlenir. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, lokal olarak mikrop barındıran bademcikler için de tesirli bir baharattır.

Karabiber; grip ve soğuk algınlığı için önemli bir besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Vücut için direnç maddesi olarak kullanılmaktadır. Çorba ve nane, limon ve balla kullanıldığı zaman vücutta rahatlama sağlandığı gibi hastalıklar ile de mücadele ediyor.

Kekik; kokusu ve yemeklere verdiği lezzeti ile ön plana çıkıyor. Mideyi rahatlatır ve oluşturduğu gaz ile sindirimi kolaylaştırır. Kan kolesterolü düşüren, diyetlerde detoks etkisi ile kullanılan bir baharattır.

Tarçın; tatlılarda baş rolü üstlenen, koku ve tadı ile yemek ve tatlılarda şeker ihtiyacını gideren özel bir tat içermektedir. Metabolizmayı hızlandıran, ağız kokusunu da belirgin bir şekilde gideren bir özelliğe sahiptir.

Biberiye; içerik yönü ile vücudun iltihaplı bölgesinde etkin tedavi görevi üstlenir. Kronik hastalıklarda da hastalığın gidişatını yavaşlatır. Kalp için sağlıklı bileşimlere sahiptir. Baş ağrıları için de kullanılan bir baharat türüdür.

. Zerdeçal; beyin sağlığı için ve yaşlanma karşıtı etkiye sahip olan zerdeçal, iltihap giderici bir özelliği de bulunmaktadır. Kullanıldığı zamandan itibaren karaciğeri kuvvetlendirir. Kalp ve kanser gibi hastalıkları önlediği bilinmektedir.

Bakliyatların Önemli Faydaları

- Kansere karşı koruyucu ve önleyici özelliği bulunmaktadır.

- Hemoroid ve bağırsak rahatsızlığında koruyucu ve önleyici etkiye sahiptir.

- Tansiyonu düşürür ve düzenler.

- İnsülin direncini kontrol eder ve kan şekerini düzenler.

- Kanda bulunan kötü huylu olarak tabir edilen kolesterole karşı savaşır.

- Kolay hazım sağlar, boşaltım sistemini rahatlatır.

- Etten sonra protein ve karbonhidrat yönünden en zengin diğer besinleri oluşturur.

- Obeziteye karşı tüketilmesi gereken, kilo vermeyi kolaylaştıran besinlerdir.

Bulgur; buğday ürünleri içinde pilav olarak tercih edilerek tüketilen bir bakliyat çeşididir.